Cavtat – Centrum regionu Konavle

Cavtat
'Helicopter aerial shoot of Cavtat. Well known tourist destination near Dubrovnik.' - Dubrovník
'Helicopter aerial shoot of Cavtat. Well known tourist destination near Dubrovnik.' OPIS Zagreb / Shutterstock

Cavtat je krásné malé město, které leží méně než 20 km jižně od Dubrovníku. Je urbanistickým centrem regionu Konavle, nejjižnější oblasti Chorvatska. Se svým bohatým a zajímavým historickým dědictvím, krásnými scenériemi a širokou škálou turistických služeb patří Cavtat jistě mezi vyhledávané turistické destinace tohoto regionu.

Na řecký původ Cavtatu poukazuje mnoho archeologických nálezů, zachovaných monumentů a historických údajů. Věří se, že kolonie Epidauros byla založena ve 4. století před Kristem. V pozdějších obdobích své historie se město pod římskou nadvládou stalo důležitým obchodním a přístavním centrem regionu. Románské Epidaurum bylo zničeno barbarskými nájezdy v 7. století, což oblast zanechalo zdevastovanou a neobydlenou až do raného středověku. Cavtat byl v 15. století součástí republiky Ragusa. Bylo to období prosperity a architektonického obrození, během něhož byla postavena většina historických památníků (Františkánský klášter, Knížecí palác a místní farní kostel).

Helicopter aerial shoot of Cavtat. Well known tourist destination near Dubrovnik.
'Helicopter aerial shoot of Cavtat. Well known tourist destination near Dubrovnik.' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Do města Cavtat se dostanete jednoduše. Když přistanete na letišti Ćilipi, narazíte na taxíky, půjčovny aut i běžné autobusové linky přímo do a z města. Celé město je vybaveno soukromými ubytovacími zařízeními, stejně jako hotely. Můžete se ubytovat podle své chuti, v luxusním pětihvězdičkovém hotelu Croatia, nebo třeba v pokojnějším rodinném hotelu Villa Pattiera v historickém centru Cavtatu.

Cavtat je malé město, ale má toho mnoho co nabídnout. Návštěvníci, kteří se těší na kulturní poklady města, nebudou zklamáni. Najdete tam několik mueí a galerií, z nichž asi nejzajímavější je muzeum Vlaho Bukovace, jednoho z nejznámějších chorvatských malířů. Díky svým krásným přírodním pokladům má Cavtat velký potenciál stát se oblíbenou venkovskou turistickou destinací. Díky tomu, že se můžete ubytovat v jedné z nespočtu venkovských domácností, můžete uniknout přeplněnému městu, hluku a smogu a skutečně si užít klidnou krásu regionu Konavle.

Old church in Cavtat, small town near Dubrovnik, Croatia
'Old church in Cavtat, small town near Dubrovnik, Croatia' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Na restaurace s bohatou gastronomickou nabídkou a zajímavým výběrem kvalitních vín z místního oblasti v Cavtatu narazíte skoro všude. Mnoho lokálních taveren, jako je například Dalmatino nebo Kolona, poskytují svým hostům delikátní středomořské pokrmy.

Hlavním důvodem, proč je Cavtat oblíbenou turistickou destinací, jsou jeho nádherné pláže. Průzračně čistá voda a čisté hluboké moře nabízí dokonalé osvěžení v parných letních dnech. Pokud se těšíte na aktivnější dovolenou, můžete vyzkoušet různé vodní sporty, jako například potápění, podvodní fotografování, surfing, jet-ski, plachtění nebo rybaření.

Přestože je Cavtat malé město, nabízí bohatou letní scénu, od kulturních akcí až po noční život. Posledních sedm let Cavtat hostil filmový festival Libertas, několik hudebních a divadelních festivalů a dokonce i malý karneval, který se koná poslední víkend v červenci.
Hotely a apartmány ve městě Cavtat