Korcula - Krásná samota poblíž Dubrovníku

Korcula
'Korcula island and the city, Croatia' - Dubrovník
'Korcula island and the city, Croatia' Fedor Selivanov / Shutterstock

Ostrov Korcula, který leží před poloostrovem Pelješac, patří mezi největší chorvatské ostrovy. Nabízí izolovanost od hlučného velkoměsta a dostatečné množství zábavních aktivit a turistických služeb. Tento ostrov se považuje za jeden z nejoblíbenějších letních resortů v Chorvatsku.

Kombinace mírného středomořského klimatu, dokonalé přírody, krásných borovicových lesů, vinic a netknutých pláží s modrým mořem a bohatého kulturního dědictví, dělá z Korculy ideální destinaci pro vaši letní dovolenou. Každý si zde něco najde, od kvalitního jídla, vynikajících vín, přes luxusní ubytování až po bohatou nabídku služeb na celém ostrově.

Korcula je ostrov s dlouhou a bohatou historií. Archeologické nálezy dokazují, že některé části ostrova byly obydleny již v době kamenné. Všechny tyto kmeny, staré civilizace a legendy, které se vážou k Dalmácii zanechaly stopu na mnoha vesnicích na tomto ostrově. Zachovaly se pomníky z antického Řecka, Říma a pozůstatky Ilyrské a Slovanské kultury. Korcula se stal součástí republiky Ragusa na počátku 14. století a již od té doby sdílí historii Dubrovníku a jeho okolí.

ruins of Marco Polo's house. Korcula. Croatia.
'ruins of Marco Polo's house. Korcula. Croatia.' - Phant / Shutterstock

Na ostrově je sedm vesnic, ty největší a nejnavštěvovanější jsou město Korcula, Velka Luka, Blato a Lumbarda.

Město Korcula se svým bohatým kulturním a historickým dědictvím, je administrativním centrem ostrova. Nejzajímavější památkou v tomto městě je stará zeď z 13. století, která obehnávala město. Několik budov z různých historických období se také zachovalo, nezapomeňte je navštívit. Na konci července se v Korcule koná Moreška, úžasný tanec s meči, který se tradičně koná již od 15. století. Pokud se v té době na ostrově ocitnete, určitě se jděte podívat. Korcula je ale nejznámější tím, že je údajným rodištěm Marca Pola. Najdete tam dům se znakem slavného cestovatele a muzeum Marca Pola, které rozhodně stojí za to navštívit. Vela Luka je nejlépe chráněným přístavem na ostrově, který leží v dlouhé zátoce. Je známý svoji sbírkou archeologických nálezů z doby kamenné a mnoha oblázkovými plážemi.

Town Korcula at Croatia - architecture background
'Town Korcula at Croatia - architecture background' - Tatiana Popova / Shutterstock

Blato leží uprostřed ostrova a Lumbarda je pouze 6 km od Korculy. Pokud navštívíte tyto vesnice, můžete obdivovat krásu sakrálních staveb a užít si koupání v čistém moři na jedné z mnoha pláží, nebo se jen kochat netknutou přírodou.

bay in Vela Luka, Korcula. Croatia.
'bay in Vela Luka, Korcula. Croatia.' - Phant / Shutterstock

Ostrov Korcula je dobře propojený s okolními přístavy. Pravidelné trajektové linky jezdí do Dubrovníku, Splitu a Pelješacu. Každá vesnice nabízí různé ubytovací možnosti. Najdete luxusní hotely i soukromé apartmány, můžete si tedy vybrat.

Blato village panorama with church on top of the hill- Korcula island, Croatia
'Blato village panorama with church on top of the hill- Korcula island, Croatia' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Po dni stráveném na slunečných plážích ostrova Korcula je nejlepší prozkoumat ho i večer, nejen kvůli památkám, ale také kvůli restauracím. Je nezbytně nutné vyzkoušet některou z místních rybích specialit a vychutnat si nějaké kvalitní víno z vinic Korculy a Pelješacu. Hledáte-li noční zábavu, najdete několik koktejlových barů. Doporučujeme svérázný bar Cocktail Bar Massimo.
Hotely a apartmány na ostrově Korcula