Zaton – Bezpečné útočiště za branami Dubrovníku

Zaton
'Helicopter aerial shot of beautiful lagoon Zaton near Dubrovnik in Croatia.  Well known tourist destination.' - Dubrovník
'Helicopter aerial shot of beautiful lagoon Zaton near Dubrovnik in Croatia. Well known tourist destination.' OPIS Zagreb / Shutterstock

Zaton je vesnice ukrytý uvnitř dobře chráněné zátoky, která leží pouze 8 km severně od Dubrovníku. Osada se skládá ze dvou vesnicí: Veliki Zaton a Mali Zaton. Jsou propojeny unikátní promenádou dlouhou několik kilometrů. Dostanete se k nim z Dubrovníku autobusem, je to jen 20 minut cesty. Hledáte-li klidnou dovolenou mimo letní davy a velké hotely, Zaton je pro vás dokonalým místem. Jeho krásná příroda s nádhernými netknutými plážemi a stínem borovic vám dovolá zapomenou na všechny problémy světa, i když jen na chvíli.

Zaton byl prázdninovou lokalitou již v dobách republiky Ragusa na počátku 15. století. Téměř každá zámožnější rodina z Dubrovníku měla letní sídlo v Zatonu. Přestože bylo mnoho z těchto krásných renesančních domů zničeno Srbskými výpady, některé z nich se zachovaly, nebo byly opraveny. Dnes jsou tato sídla nedílnou součástí turistické nabídky Zatonu.

Zaton is a small historic town on the Adriatic coast in Croatia
'Zaton is a small historic town on the Adriatic coast in Croatia' - dvoevnore / Shutterstock

Během návštěvy Zatonu doporučujeme navštívit Vrelo, místní pramen pitné vody, který dříve poháněl staré mlýny.

Mali Zaton je perfektním místem pro dobrodružství a táborníky, kteří hledají bezpečné útočiště pro své stany a spací pytle. Pokud se chcete ubytovat pohodlněji, v této oblasti najdete několik soukromých apartmánů. Vesnice má také několik malých obchodů a restaurací, které jsou umístěny podél veřejné pláže.

Z Maliho Zatonu do většího Velikiho Zatonu vede krásná promenáda. Přestože v této oblasti nejsou žádné velké hotely, ubytování v krásných soukromých apartmánech najdete vždy. Přátelští a ochotní hostitelé vám poskytnou instrukce nezbytné k tomu, abyste si v Zatonu příjemně užili dovolenou. Najdete několik obchodů, supermarket a pekárnu, stejně jako mnoho restaurací, ve kterých můžete ochutnat místní speciality a vína. Ve vesnici je také několik kaváren, barů, pošta a cestovní agentura. Pro ty dobrodružnější je zde také dobře vybavený auto kemp.
Hotely a apartmány ve městě Zaton