Trsteno – severně od Dubrovníku

Trsteno
'Small traditional harbor on the Adriatic sea coast, Trsteno, Croatia' - Dubrovník
'Small traditional harbor on the Adriatic sea coast, Trsteno, Croatia' Florin Stana / Shutterstock

Trsteno je malá přímořská osada 20 km severně od Dubrovníku. Je známá svojí jedinečnou přírodní krásou, bohatou vegetací a slavným arboretem.

Podle mnoha archeologických nálezů bylo Trsteno založeno již v 5. století, na pobřeží Jaderského moře. Na počátku 14. století se osada stala součástí republiky Ragusa. Mnoho z členů dubrovnické šlechty bylo okouzleno krásami Trstena a začali v něm stavět svá letní sídla. Největší a nejznámější bylo sídlo, které si postavila rodina Gučetić-Gozze a které se zachovalo až dodnes. V první polovině 20. století Chorvatská akademie vědy a umění založila Arboretum Trsteno.

Arboretum Trsteno je jediným existujícím botanickým objektem svého druhu v Chorvatsku. Pokrývá plochu o více než 60 akrech a sestává z goticko-renesančního parku s letním sídlem z 15. století a neo-romantického parku z 19. století. Na tomto místě se také nachází barokní fontána zobrazujíc římského boha Neptuna s nymfami. V arboretu jsou historické olivovníky a přírodní vegetace středomořských druhů stromů, stejně jako více než 300 druhů exotických rostlin z celého světa. Nejzajímavějším přírodním úkazem tohoto arboreta jsou asijské platany. Tyčí se nad arboretem ve výšce 60 m a s 5 metry v průměru. Jsou to 500 let staří giganti, kteří návštěvníky ohromují svým prastarým exotickým vzhledem.

Fountain in Trsteno Arboretum, Croatia
'Fountain in Trsteno Arboretum, Croatia' - Atelier_A / Shutterstock

Do Trstena se dostanete jednoduše – je dobře propojené s Dubrovníkem pravidelnými autobusovými linkami. Pokud vás zajímá klid a chcete uniknout rušnému velkoměstu, můžete se ubytovat přímo v Trstenu v soukromém apartmánu, které jsou zde k dispozici. Krásné pláže a čistě modré moře přitahují nové turisty každou sezónu a v Trstenu si moře užijete od jara až do podzimu.
Hotely a apartmány ve městě Trsteno