Gastronomie Dubrovníku

Gastronomie
'These langostinos were a great meal.  Dubrovnik, Croatia.' - Dubrovník
'These langostinos were a great meal. Dubrovnik, Croatia.' Marc C. Johnson / Shutterstock

Lidé jižní Dalmácie jsou proslulí svojí láskou pro dobré jídlo a kvalitní vína. Dubrovník se svoji bohatou gastronomickou nabídkou není žádnou výjimkou. Najdete nespočet restaurací od fast foodu až po ty luxusnější. Většina z oblíbených restaurací leží v samotném centru města, je tak pro hosty snazší vybrat si svoji restauraci během procházky městem.

Záleží na chuti hostů, tu správnou restauraci si ale najde úplně každý. V Dubrovníku si můžete vychutnat francouzskou, japonskou kuchyni i kvalitní steaky. Pro ty, kteří mají rádi dynamičtější životní styl a známou chuť nejznámějšího jídla světa, je tady mnoho pizzerií a dokonce i mexická restaurace. Většina z těchto restaurací leží v atraktivním prostředí, které odráží romantickou Jaderskou atmosféru.

Hosty často zajímá i místní kuchyně. Dubrovník je skvělým místem, kde můžete ochutnat jednoduchou, ale bohatou kuchyni jižní Dalmácie. Tradiční kuchyně Dubrovníku se spoléhá na čerstvé, místní druhy ovoce a zeleniny, kvalitního masa a ryb. Používá pouze málo koření a mnoho olivového oleje. Během své návštěvy Dubrovníku byste měli vyzkoušet některou z rybích specialit a zajít do některé z místních restaurací nebo taveren. Vřele doporučujeme tavernu Lokanda a restauraci Proto, které obě leží v centru města.

risotto with cuttlefish
'risotto with cuttlefish' - Valerio Pardi / Shutterstock

Chcete-li ochutnat některé z místních typických jídel, je nezbytné ochutnat green menestra, uzené maso a dušené zelí. Žádný milovník ryb neodolá slavnému chobotnicovému salátu, černému rizotu, korýši nebo zeleným sardinkám. Všechny rybí speciality jsou připravovány z čerstvých ryb z hloubek Jaderského moře. A pro ty, kteří jsou na sladké, je zde mnoho místních dezertů, jako například dubrovnická rozata (crème brulee „po Dubrovnicku“), dort Ston, kotonjata (pudink z kdoulí), arancini (kandovaný pomeranč) a mnoho dalších.

Dining at Dubrovnik Own Town
'Dining at Dubrovnik Own Town' - bigfatcat / Shutterstock

Všechny dobré restaurace v Dubrovníku nabízejí širokou nabídku vín. Majitelé místních vinic jsou pyšní na kvalitu svých červených vín – Plavac Mali je z nich nejznámější. Odrůda je pojmenovaná po malých tmavě modrých bobulích, které se pěstují ve středu blízkého poloostrova Pelješac.

Famous Croatian vineyards with Dingac grapes. Cultivated only on this small part of Peljesac peninsula near the sea in Dubrovnik archipelago.
'Famous Croatian vineyards with Dingac grapes. Cultivated only on this small part of Peljesac peninsula near the sea in Dubrovnik archipelago.' - OPIS Zagreb / Shutterstock