Mljet - Národní park s nevídanou krásou poblíž Dubrovníku

Mljet
'Aerial helicopter shoot of National park on island Mljet, village Pomena, Dubrovnik archipelago, Croatia. The oldest pine forest in Europe preserved.' - Dubrovník
'Aerial helicopter shoot of National park on island Mljet, village Pomena, Dubrovnik archipelago, Croatia. The oldest pine forest in Europe preserved.' OPIS Zagreb / Shutterstock

Mljet je jeden z největších, nejzelenějších a podle mnoha lidí také nejkrásnější Chorvatský ostrov. Leží velmi blízko Dubrovníku, poloostrova Pelješac a ostrova Korčula. Mljet je během roku jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v celém Chorvatsku. Příjemné středomořské klima s mírnými větry a teplými léty znamená, že je Mljet ideálním místem, kde strávit letní dovolenou. Přírodní krásy, které vám vezmou dech, historické a kulturní dědictví, čistě modré moře, nezapomenutelná krajina a bohatá flóra a fauna – to jsou pouze některé z důvodů, pro které se návštěvníci na Mljet často vracejí.

Bohatá a pohnutí historie Mljetu sahá až do starověku. Toto místo je plné mystických legend, dobrodružství a pirátských obležení, které se střídaly s obdobími prosperity a míru. Prvními známými obyvateli tohoto ostrova byly Ilyrské kmeny. Měli dorazit přes poloostrov Pelješac asi před 4000 lety. Postupně se usídlili okolo pramenů pitné vody, žili v primitivních přístřeších jako farmáři a rybáři. Podvodní nálezy řeckých amfor ukazují, že řečtí námořní obchodníci používali Mljet jako úkryt před bouřemi a útoky pirátů. Římské úřady na Mljet přijely v 2. století př. n.l. Z té doby je na ostrově dodnes několik monumentů: sídlo guvernéra se starověkými koupelnami a silnými ochrannými věžemi. Také najdete dvě křesťanské baziliky. Ve 12. století benediktinové získali nadvládu nad celým ostrovem a podpořili zemědělství a vzdělanost tamního slovanského obyvatelstva. Postavili zajímavý klášter, který se zachoval do dnešních dnů. V 15. století se Mljet stal součástí republiky Ragusa, a až dodnes sdílí s Dubrovníkem jeho osud.

St. Marija  monastery on litle island in national park Mljet, Croatia
'St. Marija monastery on litle island in national park Mljet, Croatia' - Aleksandar Todorovic / Shutterstock

Severně-západní část ostrova byla v roce 1960 prohlášena za národní park, díky svému jedinečnému kulturnímu a historickému dědictví, a nebeské přírodní kráse. Pobřeží skrývá nespočet jeskyní, útesů, skal a ostrůvků, borovicové lesy skrývají prastaré monumenty. Na ostrově roste několik druhů endemických, exotických rostlin a žijí zde různá zvířata, mezi nejoblíbenější patří tuleň středomořský.

Systém slaných jezer – Velké jezero a Malé jezero, je možná to nejzajímavější, co ostrov skrývá. Tato jezera jsou s mořem spojena úzkým kanálem. Uprostřed Velkého jezera je Ostrůvek Sv. Marie s benediktinským klášterem z 12. století. Je zde mnoho jiných atrakcí, například Odysseova jeskyně, systém jezer s poloslanou vodou a stále zelené lesy. Slavný oceánograf Jacques Cousteau tvrdil, že moře okolo Mljetu má tu nejčistší vodu na světě.

Aerial helicopter shoot of National park on island Mljet, Dubrovnik archipelago, Croatia. The oldest pine forest in Europe preserved.
'Aerial helicopter shoot of National park on island Mljet, Dubrovnik archipelago, Croatia. The oldest pine forest in Europe preserved.' - OPIS Zagreb / Shutterstock

K Mjletu se lodí (trajekt nebo hydrofil) dostanete jednoduše z Dubrovníku, Pelješacu a dalších Dalmatinských přístavů. Když zakotvíte, rychle najdete zastávku autobusu, který jezdí do národního parku. Chcete-li zde zůstat o něco déle, na ostrově je jeden hotel – Odisej, v malém přístavu Pomena. Kromě něj ale také najdete mnoho soukromých apartmánů a kemp.

Během svého pobytu na Mljetu si můžete užít nevídanou krásu přírody a mnoho kulturních atrakcí. Hledáte-li aktivnější dovolenou, můžete kromě plavání a potápění zajít na túru, jezdit na horském kole, plachtit, rybařit nebo prolézat jeskyně. Večer navštivte jednu z místních restaurací a vychutnejte si něco z bohaté gastronomické nabídky. Nejoblíbenější je restaurace na Ostrůvku Sv. Marie uprostřed Velkého jezera. Můžete tam ochutnat místní ryby nebo zvěřinu a kvalitní vína z Mljetských vinic.