Slano Dubrovník - Křišťál ukrytý v bezpečném přístavu

Slano
'Village on coast of Slano lake in Montenegro near Niksic.' - Dubrovník
'Village on coast of Slano lake in Montenegro near Niksic.' Doin Oakenhelm / Shutterstock

Slano je malá osada, která se ukrývá na samém konci stejnojmenné zátoky. Tento bezpečný přístav poskytuje spolehlivou ochranu před přírodními vlivy již mnoho staletí. Dnes Slano zakládá svoji ekonomiku hlavně na turismu, ale také na zemědělství (pěstování oliv, tabáku, vinné révy a aromatických rostlin) a rybářství. Slano sice leží 37 km severně od Dubrovníku, je s tímto městem ale velmi dobře propojené pravidelnými autobusovými linkami.

Mnoho archeologických nálezů napovídá, že Slano bylo obydleno již v prehistorických dobách. Okolní kopce jsou zastavěné mnoha ruinami starých pevností a mohyl. Starověké řecké a římské monumenty najdete také – na kopci Gradina Hill je románské castrum a před františkánským kostelem si můžete prohlédnout rané křesťanské sarkofágy. Slano se na začátku 14. století stalo součástí republiky Ragusa a sloužilo jako základna kněžích. Poblíže knížecího paláce je zachovalé letní sídlo dubrovnické smetánky a některých z nejmocnějších rodin té doby. Slano utrpělo velké ztráty a devastace během Srbské agrese v posledních deseti letech 20. stoletá. Většina zdevastovaných staveb byla renovována a jejich funkce byla obnovena.

Church in Slano Croatia
'Church in Slano Croatia' - Jos Post / Shutterstock

Slano je perfektní destinací pro hosty, kteří hledají klidnou odpočinkovou dovolenou. Mnoho pláží, rozmanité rekreační aktivity a bohatá gastronomická nabídka vám zaručí perfektní klidnou dovolenou.

Ve vesnici je pouze jeden hotel – Admiral, a mnoho soukromých ubytovacích zařízení. Můžete vyzkoušet mnoho vodních sportů a dalších rekreačních aktivit jako například vodní lyže, board sailing nebo potápění, ale také cyklistiku a pěší túry. Večer si užijte romantické vycházky podél pobřeží a skvělé jídlo v jedné z místních restaurací. Pokud vás zajímají místní speciální jídla, navštivte restaurace Grgurići a Kolarin a nezapomeňte ani na tavernu Maestral.

Dorazíte-li do Slana soukromou nebo vypůjčenou lodí, máte k dispozici dva přístavy, rozdělené podle velikosti jacht – Bajna Cove a Cape Gornji.
Hotely a apartmány ve městě Slano