Za prastarými branami města

Nové město Dubrovník
'Panorama of Dubrovnik, Croatia' - Dubrovník
'Panorama of Dubrovnik, Croatia' Igor Plotnikov / Shutterstock

Zatímco prastaré příběhy a legendy obývají zdi Starého města, architektura a infrastruktura moderního Dubrovníku sahá daleko za ně a chrání ji působivý vrchol hory Mount Srđ. Dnešní Dubrovník je administrativním centrem jižního regionu Chorvatska Konavle, s populací téměř 40000 lidí. Přestože je turismus zdaleka tou nejvýznamnější ekonomickou aktivitou této oblasti, je Dubrovník také úspěšným lodním dopravním centrem a výrobcem lodí.

Městský přístav Gruž je důležitou spojnicí se zbytkem Jaderského moře a dalších středozemních destinací. Je schopný přijmout lodě z celého světa, které jsou důležitou součástí turistické nabídky města. Mimo běžné trajektové linky přístav nabízí také množství kotvišť pro soukromé jachty.

Ve většině čtvrtí Dubrovníku najdete mnoho soukromých ubytovacích objektů, krásné vily a luxusní hotely. Město má ve srovnání s ostatními Chorvatskými městy mnohem více pětihvězdičkových hotelů. Zmíníme například Excelsior, Hilton Imperial, Bellevue, Rixos Libertas nebo Radisson – tyto hotely jsou všechny poblíž starého centra města a nabízejí úžasné výhledy na poloostrov Dubrovníku a širokou škálu služeb a aktivit.

Hotel with swimming pool in Dubrovnik on the Dalmatian coastline
'Hotel with swimming pool in Dubrovnik on the Dalmatian coastline' - paul prescott / Shutterstock

Přestože je většina hotelů umístěna v těsné blízkosti veřejných městských pláží, některé luxusnější rezorty mají vlastní pláže, které jsou perfektně udržované a vybavené různými službami a aktivitami. Všechny hotelové pláže jsou označeny Modrou vlajkou, což je nejuznávanější mezinárodní certifikace prokazující kvalitu vody a bezpečnost pláže.

Jen několik kilometrů od starého centra města a jeho valů najdete krásný a vždy plný přístav ACI Marina. Je otevřen celý rok a dokáže přijmou více než 350 lodí včetně obřích jachet (do délky 60m). Přístav je umístěn na deltě řeky Ombla a je čestným nositelem Modré vlajky. Je považován za jeden z nejbezpečnějších a nejkrásnějších přístavů ACI v celém Jaderském moři.

Přestože ve Starém městě najdete většinu historických a kulturně významných památek, také moderní Dubrovník má mnoho co nabídnout. Nejzajímavější je pevnost Fort Imperial, umístěná na Srđ Hill, která se nad městem tyčí již od 18. století. Byla postavena během francouzské okupace Dubrovníku za Napoleonovy nadvlády, dnes je v ní historické muzeum chorvatské války za nezávislost. Nabízí úžasný pohled na dubrovnickou riviéru.
Hotely a apartmány v části města Nové město Dubrovník