Ostrovy okolo Dubrovníku

Ostrovy okolo Dubrovníku
'Catholic monastery on island Lopud, near Dubrovnik, Croatia.' - Dubrovník
'Catholic monastery on island Lopud, near Dubrovnik, Croatia.' OPIS Zagreb / Shutterstock

Dubrovnický přístav je obehnán mnoha ostrovy, útesy a skalami. Chránily pobřeží Dubrovníku během celé jeho neklidné historie a pomáhaly republice Ragusa udržet bohatství a prosperitu i přes nájezdy pirátů, stejně jako před nepřízní krutých středomořských větrů. Jejich ochrany si místní cení i dnes, ale moderní ostrovy jsou vyhledávány hlavně kvůli svým krásným plážím, kulturnímu dědictví a panenské přírodě. Ostrovy okolo dubrovnického poloostrova jsou perfektní destinací pro krátké výlety během vašeho pobytu v Dubrovníku. Většina z nich má dobré lodní spojení s přístavem ve městě.

Většina útesů, skal a ostrovů před Dubrovníkem jsou součástí známých a překrásných ostrovů Elaphiti. Skládají se z pěti ostrovů a nespočtu ostrůvků, skalisek a útesů. Koločep, Lopud a Šipan jsou obydlené, zatímco Jakljan a Olip nemají žádné stálé obyvatele. Tato skupina ostrovů byla popsána již za dob starověkého Říma a pojmenovaná po jelení populaci, která je obývala v minulosti (Elaphos znamená v řečtině jelen). Díky své kráse jsou ostrovy Elaphiti často vyhledávanou destinací návštěvníků i stálých obyvatel Dubrovníku – lákavé pláže s průzračně čistou mořskou vodou a dokonalý stín, který poskytují aromatické borovice.

Dubrovnik and Elaphiti Islands
'Dubrovnik and Elaphiti Islands ' - LianeM / Shutterstock

Šipan je největší z ostrovů Elaphiti a je také nejobydlenější. Dvě největší osady na ostrově se jmenují Šipanska Luka a Suđurađ a mezi nimi leží rozsáhlé pole. Kromě toho, že je Šipin skvělým tipem na výlet díky svým krásným plážím a poklidnému okolí, má také bohaté historické a kulturní dědictví. Najdete tam mnoho renezančních letních rezidencí, pevností, kostelů a kaplí. Místní obyvatelé jsou známí svojí pohostinností. Nezaváhají a nabídnou vám své služby a během vaší návštěvy Šipanu vám nabídnou skvělá jídla a znamenitá místní vína.

Elaphite Island of Sipan
'Elaphite Island of Sipan' - Attribution: colleen_elizabeth

Lopud je nejvíce prosperujícím ostrovem ze skupiny Elaphiti. Loď z Dubrovníku vás doveze do stejnojmenné vesnice. Ubytovat se můžete v jednom ze soukromých apartmánů, nebo v některém ze tří hotelů. Také Lopud je známý nejen svojí panenskou písečnou pláží Šunj, ale i bohatým historickým dědictvím. Pokud si po osvěžení v průzračném moři chcete prohlédnout nějaké památky, navštivte některý z mnoha středověkých kostelů, letních sídel, obranných věží a zdí, nebo si prohlédněte cennou sbírku umění ve františkánském klášteře z 15. století.

 Lopud island (Croatia)
' Lopud island (Croatia)' - Krkr / Shutterstock

Koločep je nejmenší z ostrovů Elaphiti, ale je nejblíže k Dubrovníku. Je tedy častou návštěvní destinací pro lidi z pevniny. Je pokryt hustou vegetací borovic, olivovníků a citrusovníků. Koločepu se často přezdívá „zelený ostrov“. Dvě z místních vesnic jsou propojeny klikatou cestou s mnoha monumenty středověké architektury. Krásné pláže a velký park dělají z Koločepu skvělé místo pro krátký letní odpočinek a vyhledávaným místem útěku z přeplněného Dubrovníku.

Rocky beach on Elaphites island Kolocep - Dubrovnik archipelago.
'Rocky beach on Elaphites island Kolocep - Dubrovnik archipelago.' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Lokrum je neobydlený ostrov, který leží pouze 10 minut cesty od přístavu v Dubrovníku. Přestože tento ostrov často navštěvují turisté, je také tajemným a exotickým místem popisovaným v mnoha legendách. Během své návštěvy můžete vidět středověký kostel, který podle legendy postavil král Richard Lví srdce a krásnou botanickou zahradu, která je známá svojí sbírkou sukulentů, kaktusů a eukalyptů. Ostrov Lokrum je chráněnou přírodní rezervací. Kromě nádherných pláží nabízí ostrov speciální atrakci – slané jezero Mrtvé moře. Je spojeno s otevřeným mořem a je vhodné pro koupání.

Lokrum Island - Dubrovnik, Croatia
'Lokrum Island - Dubrovnik, Croatia' - Aleksander Skakun / Shutterstock