Nejznámější památky Dubrovníku

Památky
'The walled city of Dubrovnik, Croatia' - Dubrovník
'The walled city of Dubrovnik, Croatia' Sorin Colac / Shutterstock

Přestože je Dubrovník malé město s přibližně 40.000 obyvateli, nabízí mnoho úžasných míst k navštívení. Většina z nich jsou památky zapsané s seznamu UNESCO, uznávané po celém světě pro svoji historickou a kulturní hodnotu.

Staré město, antické centrum města, je samo o sobě památkou. Skládá se téměř výhradně z historicky významných budov, z nichž některé se datují až do středověku a reprezentují románskou, renesanční a barokní architekturu.

Kostel svatého Blažeje, patrona města, je krásnou sakrální stavbou postavenou na počátku 18. století benátskými mistry. Jeho bohatý barokní styl a stříbrná socha svatého Blažeje z něj dělají jedno z nejznámějších míst celého Dubrovníku.

Dubrovnik, Croatia
'Dubrovnik, Croatia' - Attribution: Nigel\'s Europe

Dubrovnická Katedrála je momentální barokní kostel z 18. století postaven na místě bývalé románské katedrály, která byla zničena během zemětřesení v roce 1667. Interiér je vyzdoben mnoha cennými malbami a relikviemi. Katedrála je také důležitým archeologickým nalezištěm, které obsahuje cenné pozůstatky sakrálních objektů až ze 7. století.

Snad nejznámější částí Starého města Dubrovníku je Stradun, hlavní ulice, která Staré město rozděluje na dvě části – severní a jižní. Je to nejmilovanější a rozhodně nejkrásnější ulice v celém městě, kde se lidé rádi setkávají a kde se koná mnoho festivalů a veřejných akcí. Stradun je obklopena mnoha monumenty a historickými budovami, včetně fontány Onofrio, městské zvonice a slavného paláce Sponza s Orlandovým obloukem.

The Old City
'The Old City' - Attribution: Glen Scarborough

Městské zdi s mnoha pevnostmi jsou největším památkovým zážitkem Dubrovníku. Úžasné pevné zdi, které obehnávají staré jádro města, jsou jedním z nejzachovalejších monumentů svého druhu v Evropě. Zeď má téměř 2 km a sestává z pěti krásných pevnosti – Lovrjenac je z nich nejznámější. Městské zdi bránily republiku Ragusa proti výpadům již od 13. století a nikdy nezklamaly, dokonce ani v nedávné historii.

Dubrovnik City Walls
'Dubrovnik City Walls' - Attribution: Glen Scarborough

Na sever od Dubrovníku se tyčí hora Srđ s monumentální pevností Imperial, postaveným v 19. století během napoleonské okupace města. Z pevnosti je nyní muzeum, které nabízí také úžasný panoramatický pohled na Dubrovník a jeho okolí.

V Dubrovníku je mnoho starých uliček a náměstí, na nichž najdete cenní historické a umělecké poklady. Prostá procházka městem vás zavede na cestu temnými dobami středověku, prosperující renesance i žoviálního baroka. Mnoho míst, jako je například Františkánský klášter, Lazaretto nebo přístav Starého města, rozhodně stojí za navštívení.