Počasí a klima v Dubrovníku

Počasí
'Gun turret on old city walls of Dubrovnik city (Croatia) with island Lokrum in background.' - Dubrovník
'Gun turret on old city walls of Dubrovnik city (Croatia) with island Lokrum in background.' Ivica Drusany / Shutterstock

Díky své poloze v jižní části Jaderského pobřeží, je Dubrovník typickým příkladem mírného středomořského klimatu. Zimy jsou mírné, zatímco léta trvají dlouho a jsou teplá a vlhká.

Je proto nejlepší navštívit Dubrovník během jara, nebo ještě lépe v létě. Vzduch v tomto období je plný vůně aromatických bylin, citrusovníků a zelených stromů a moře láká k osvěžení ve svých klidných hloubkách.

Během teplejšího období na Dubrovník dopadají sluneční paprsky od východu až po západ slunce, pouze zřídka se objevují zamračené dny a přechodné letní deštíky. V průběhu celého roku je v Dubrovníku více než 250 slunečných dní a průměrná teplota vzduchu po celý rok je 17°C. Nejteplejším měsícem roku je srpen s průměrnými teplotami 26°C, často je ale ještě mnohem tepleji. Je proto důležité osvěžovat se v moři. Jeho průměrná teplota je vždy okolo 21°C, v parných dnech vás tedy příjemně překvapí. Díky tomuto mírnému klimatu koupací sezóna začíná většinou již v dubnu a trvá až do konce září, někdy i déle. Úžasný je také příjemný větřík, který často fouká podél pobřeží a kromě toho, že značí dobré počasí, nabízí také osvěžení s vůní moře.

Přestože většina turistů navštěvuje Dubrovník na jaře a v létě, díky svým mírným zimám je ideální destinací v průběhu celého roku. Podzim v Dubrovníku začíná vcelku pozdě a charakterizuje jej zamračené a deštivé počasí. Listopad je většinou měsíc, kdy prší nejvíce z celého roku – průměrné srážky jsou 241,9 mm. Zimní měsíce přinášejí více deště a větru, ale teploty pouze zřídka spadnou pod nulu. Leden je nejchladnější měsíc celého roku, kdy jsou průměrné teploty 9°C. Bura a Jugo, větry charakteristické pro Dalmácii, dují většinou během chladnějších období roku. Přestože kvůli své intenzitě mohou být nepříjemné, je také zajímavé sledovat tyto přírodní úkazy divokého Dalmatského temperamentu.