Procházka ulicemi Starého města

Staré město Dubrovník
'Strada of Dubrovnik. The Strada is the main shopping street and gathering area in the city of Dubrovnik in Croatia.  Main street by early morning.' - Dubrovník
'Strada of Dubrovnik. The Strada is the main shopping street and gathering area in the city of Dubrovnik in Croatia. Main street by early morning.' Katarzyna Mazurowska / Shutterstock

Staré město je bezpochyby nejzajímavější a nejatraktivnější částí Dubrovníku. Protože se rozkládá na relativně malé ploše, je nejlepší ho navštívit pěšky. Při procházkách romantickými uličkami města uvidíte nejen zajímavé pamětihodnosti, ale také pocítíte specifickou, tak trochu mystickou atmosféru, která vyzařuje z prastarých kamenných zdí. Vůně aromatických bylinek, bělost povlečení, které schne na slunci mezi domy, neustálý smích místních obyvatel, který je slyšet v úzkých uličkách překypujících životem tuto atmosféru doplňují... nejlepší způsob, jak se o tomto městě nejvíce naučit a pocítit i tuto atmosféru, je spojit se s místním davem a nechat ho vést ho vaší nezapomenutelnou cestou po bludišti uliček Dubrovníku a staletími jejich historie.

Celé historické jádro města je obklopeno středověkými valy, což vytváří dokonalou iluzi dobře chráněné osady ze starých časů. Pod majestátními pevnostmi, které se tyčí nad branami města je umístěno několik vchodů do města. Když se blížíte k valům ze směru od moderního centra Dubrovníku, vstoupíte do města hlavním vstupem, Pilskou branou. Nad branami se tyčí dvě pevnosti – ze severu Minčeta a z jihu Bokar. Pevnost Minčeta je jedním z nejkrásnějších opevňovacích staveb na světě. Je také jedním z poznávacích znaků Dubrovníku a poskytuje nádherný výhled na celé město. Pevnost Bokar byla navržena, aby chránila město proti vlivům moře, dnes se na tomto místě koná Dubrovnický letní festival.

Pile Gate - entrance in old town of Dubrovnik. Croatia.
'Pile Gate - entrance in old town of Dubrovnik. Croatia.' - Phant / Shutterstock

Když vstoupíte do města jeho branami, budete se nacházet na místění fontány di Onofrio, oblíbeným místem setkávání místní mládeže. Snad nejkrásnější a nejzajímavější pamětihodnost této části Starého města je františkánský klášter postaveny v pozdním středověku. Je to jeden z nejzářnějších příkladů gotické a románské architektury v Dubrovníku. Kostel kláštera je v průběhu celého roku často místem konání různých koncertů.

Onofrio's Fountain is one of the ancient fountains of Dubrovnik, Croatia
'Onofrio's Fountain is one of the ancient fountains of Dubrovnik, Croatia' - Madrugada Verde / Shutterstock

Dále vás procházka zavede na jednu z nejznámějších ulic Dubrovníku, Stradun. Tato ulice plná obchodů se suvenýry, galerií, kaváren a restaurací nikdy nespí. Cestou si můžete užít také spoustu různých pouličních umělců.

Dubrovnik - Croatia
'Dubrovnik - Croatia' - Wojtek Chmielewski / Shutterstock

Na svém druhém konci ulice Stradun končí malebným náměstím, které je obklopeno některými z nejvýznamnějších historických památek Dubrovníku. Uvidíte městskou Katedrálu, Kostel sv. Blažeje, palác Sponza (městský archiv), Knížecí palác, kostelní věže a Orlandův sloup. Všechny tyto krásné památky jsou příklady pozdně středověké a raně renesanční architektury.

Sponza Palace - histiric archive, Dubrovnik, Croatia.
'Sponza Palace - histiric archive, Dubrovnik, Croatia. ' - Phant / Shutterstock

Po dokončení této prohlídky, která je „povinná“ pro každého návštěvníka Dubrovníku se můžete uvolnit v úzkých uličkách a objevovat jiné zajímavosti. Ve městě je mnoho muzeí a galerií, kde si můžete vychutnat ty nejlepší historické, i moderní výstavy.

Pokud si chcete dát pauzu od umění a lekcí dějepisu, můžete si užít pouze výhled – nasajte autentickou atmosféru a sledujte dynamický každodenní život města. Když vám vyhládne a unavíte se, doslova následujte svůj čich. Lákavé vůně lahodných středomořských pokrmů se linou úzkými uličkami města z nespočtu restaurací a taveren, které vás přesvědčí chvíli posedět a vyzkoušet nějakou místní specialitu.

Staré město neztrácí svůj život ani po setmění, právě naopak. Mnoho hudebních a divadelních produkcí na náměstích města a různé happeningy v halách a klubech zajišťují rušný noční život.